Wiek, w którym można zaciągnąć zobowiązanie każda instytucja finansowa ustala indywidualnie. Niektóre firmy pożyczkowe wymagają, by ich klienci ukończyli 20 lub 25 rok życia. Ma to związek z usamodzielnieniem się, podjęciem pierwszej pracy i uzyskiwania zarobków, które umożliwią spłacenie zobowiązania. Na rynku finansowym dostępne są również pożyczki od 18 roku życia. Warto poznać najważniejsze informacje na temat pożyczek, by uniknąć ryzyka zadłużenia w tak młodym wieku.

1. Nie tylko umowa o pracę

Firmy pożyczkowe to instytucje, które dostosowują swoją ofertę do potrzeb każdej grupy klientów. Oprócz standardowych propozycji dla klientów z dobrą zdolnością finansową, rynek finansowy przepełniony jest pożyczkami dla zadłużonych od 18 lat. Uzyskanie zobowiązania w tak młodym wieku w banku jest bardzo trudne przede wszystkim dlatego, że to czas szkoły. Mało kto posiada w tym wieku pracę, a umowa jest przez banki wymagana. Firmy pożyczkowe akceptują natomiast stypendia i świadczenia.

2. Rodzaj pożyczki dla zadłużonych od 18 lat dostosowany do możliwości

Decydując się na pożyczkę należy najpierw przeanalizować swoją sytuację finansową. Zaciągnięcie zobowiązania nie tworzy ryzyka, jeśli jest ono maksymalnie dostosowane do możliwości finansowych. Zbyt wysoka rata pożyczki dla zadłużonych od 18 lat lub chwilówka ze zbyt krótkim terminem spłaty mogą przyczynić się do trudności ze spłatą i powstania zadłużenia.

3. Czy są inne możliwości?

Michał Szafrański, autor bloga Jak oszczędzać pieniądze1wskazuje wiele możliwości na dodatkowy dochód, który umożliwi realizację celu lub zbudowanie poduszki finansowej. Udostępnia wskazówki dotyczące oszczędzania, analizy finansów i planowania budżetu. Warto skorzystać porad osoby z doświadczeniem – być może zaciągnięcie pożyczki nie będzie konieczne.